Kącik architekta – Unified Architectural Theory, rozdział 12

Bath Abbey.
Oko skanuje scenę podążając za regionami z dużą szczegółowością …
obraz jest tworzony poprzez poruszanie się po połączonych liniach, nazywanych.
Ścieżkami skanowania.
Image.
Użytkownik Flickr CC Matthew Kirkland Będziemy publikować książkę Nikosa Salingarosa ., Unified Architectural Theory w serii rat, udostępniając go cyfrowo, bezpłatnie dla studentów i architektów na całym świecie W rozdziale 12 Salingaros kończy dyskusję na temat fizjologicznych i psychologicznych skutków architektury, demonstrując, w jaki sposób ornament może prowadzić do wzbogacenia środowiska ludzkiego.
tęskniłeś za nimi, pamiętaj, aby przeczytać poprzednie części tutaj.Ornament i Human IntelligenceOrnament i funkcja idą w parze Nie ma struktury w naturze, którą można by sklasyfikować jako czystą ornament bez funkcji.W tradycyjnej architekturze, która była bardziej związana z naturą, takie rozdzielenie nigdy nie istniało, załamanie ludzkiej adaptacji architektury można prześledzić do wymuszonego pojęciowego oddzielenia ornamentu od funkcji , stosunkowo niedawne wydarzenie w historii ludzkości.
Dopiero w XX-wiecznym dyskursie architektonicznym ludzie zaczęli myśleć o ornamentach jako oddzielnych od funkcji: patrz.
Jak modernizm ma kwadrat.
(Mehaffy i Salingaros, 2013).
Kluczowym celem tej książki jest ocena formy i struktury w zależności od całego systemu zawierającego fizyczne ustawienie wraz z obserwatorem.
Każdy wpływ, jaki obiekt lub miejsce ma na użytkownika, jest częścią jego funkcji.
Jednak każda ozdoba będzie miała wpływ na użytkownika, więc rzeczywiste doświadczenie nie może oddzielić żadnego konkretnego aspektu jako czystej funkcji.
Nasz mechaniczny podział tego, co w jakiś sposób decydujemy o funkcji wyizolowanej z ornamentu, jest prawdziwy w przypadku prostych maszyn, ale jest nieważny w sytuacjach, w których ludzie są zaangażowani.
W procesie projektowania produkt końcowy zyska cechy życia, gdy przejdziemy przez interaktywna sekwencja kroków.
Takie podejście bardzo odbiega od zwykłej satysfakcji minimalnej listy zastosowań i abstrakcyjnych wymagań.
Skąd wiemy, że to, co projektujemy na papierze lub na ekranie komputera, faktycznie spełnia te funkcje, gdy jest budowane.
Nie robimy tego.
W rzeczywistości dopiero dzięki ponownemu wykorzystaniu rozwiązań empirycznie udowodniono, że osiągnęliśmy pewien sukces w naszych projektach.
Podstawową lekcją jest to, że nie możemy zakładać, że wiemy, jak zaspokoić czysto funkcjonalną potrzebę.
.
Prosty.
funkcja bez złożoności nie daje dobrego rozwiązania.
Nieuwzględnienie tej ewoluowanej złożoności doprowadziło do tak wielu domniemanych rozwiązań funkcjonalnych, które natychmiast okazały się katastrofalne.
bezużyteczny, ponieważ są nieludzkie.
Poszukując spójności geometrycznej, dzięki regułom, które omawialiśmy obszernie w poprzednich rozdziałach tej książki, pomaga nam tutaj.
Paradoksalnie do osoby wychowanej w mechanistycznym światopoglądzie XX wieku, poszukiwanie koherencji i całości prowadzi nas do funkcjonalnego rozwiązania, które jest dokładne, a nie iluzoryczne.
W tym obrazie, w jaki sposób budowane są pomyślne obiekty i miejsca, zwracając uwagę na systemową spójność, ornament i funkcja są nierozłączne.
Nie ma sensu rozmawiać o jednym, a nie o drugim.
tak jak w naturalnych formach.
Dlatego musimy nauczyć się projektowania rzeczy, które mają jakość życia, które posiadają pełnię.
W ten sposób funkcja i ornament rozwijają się razem, bez konieczności zwracania szczególnej uwagi na każdą z tych kategorii oddzielnie.
Zbadanie kilku wybitnych rozwiązań projektowych z przeszłości może ujawnić pewne prawdziwe niespodzianki.
To, co uważaliśmy za rozwiązanie ściśle funkcjonalne, równie łatwo mogło powstać (i prawdopodobnie zrobiło), biorąc pod uwagę całą geometryczną konfigurację.
Dotyczy to każdej skali, od artefaktów, przez pokoje, budynki, po przestrzenie miejskie.
Pracują i dają przyjemność w tym samym czasie.
Łączenie informacji o środowisku z naszym własnym udziałem wiąże nas z naszym środowiskiem: patrz.
Inteligencja i środowisko informacyjne.
(Mehaffy i Salingaros, 2012).
Nic więc dziwnego, że informacyjne walory środowiska mają poważne konsekwencje dla naszej biologicznej struktury.
Chociaż wciąż badane, wydaje się dość pewne, że nasze zdolności poznawcze są kształtowane i uzależnione od rodzaju informacji osadzonej w naszym środowisku.
Różnorodność eksperymentów laboratoryjnych na zwierzętach pokazuje ponad wszelką wątpliwość, że młodzi ludzie wychowani w środowiskach bogatych w informacje rozwijają się mierzalnie.
wyższa pojemność mózgu i inteligencja.
Zwierzęta hodowane w minimalistycznych, pozbawionych informacji miejscach są najniższe w skali inteligencji.
Są to strukturalne zmiany fizjologiczne, które wpływają na inteligencję w sposób trwały.
Efekt ten został ostatecznie uznany w 1994 r., Kiedy grupa zadaniowa Carnegie wydała raport ostrzegający, że minimalne środowiska (wśród osób pozbawionych wszelkiego rodzaju doświadczeń zmysłowych) mogą trwale zagrozić intelektualnej inteligencji dzieci.
rozwój.
I th
[więcej w: allegro firany na metry, olx zwoleń, allegro firany na metry całoroczne ]

Powiązane tematy z artykułem: 1m3 ile to m2 allegro firany na metry olx zwoleń